0 212 275 7 275
Whatsapp : 0 538 095 22 52

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktörü nedir?

Dupytren kontraktörü, adını 19. Yüzyılın başında yaşamış olan Fransız Cerrah Baron Dupuytren tarafından almıştır. Genellikle elimizin avuç içinde ve nadiren de olsa ayak ve penis bölgesinde de bulunan cilt altında kalan ve fasia adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan bir durumdur. Cildin buruşması ve tendonların yapışması halinde oluşur.

Dupuytren kontraktörün nedenleri nelerdir?

Yapılan birçok araştırmaya rağmen dupuytren kontraktörün sebebi tam olarak bilinmemekte. Bilinen şu ki, fasia adı verilen cilt altı tabakasındaki biokimyasal değişiklikler sebep olmakta.

Oluşum her iki elde de görülmekte. Genellikle 40 yaşını geçmiş erkekler veya kuzey Avrupa kökenli insanlar, şeker ve epilepsi hastaları veya alkolikler tehdit altında olan kategoridedir.

Dupuytren kontraktörün semptomları nelerdir?

Hastalığın başlangıç aşaması genellikle fark edilemez. Ellerde dördüncü ve beşinci parmak hizasında oluşan ağrısız şişlikler ile başlar. Şişlik bir bant şeklinde kalınlaşmaya devam eder; artan şişlik yüzünden parmak hareketleri sınırlanır ve esnekliği azalır. Şişlik ciddi bir rahatsızlık noktasına geldiğinde el ayası yere temas edemez ve kubbe şeklini alır. Hastalık ilerledikçediğer bölgelere de zarar vermeye başlar; tendonlar, komşu damar ve sinirleri olumsuz etkileyebilir.

Dupuytren kontrakörün tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi erken teşhis döneminde öncelikle ilaç tedavisi uygulanır ve gerek duyulursa arkasından veya hemen cerrahi uygulamaya geçilir. Eğer parmakların hareketleri kısıtlanmıyorsa ve gerginlik yaratmıyorsa, nodüllere cerrahi uygulama yapılmaz. İlerlemenin durdurulması için uygun olan hastalara kortizon enjeksiyonu ile tedavi uygulanır. Eğer tedaviye cevap vermiyor ise ya da parmaklar açılamıyorsa, doktorun onayı ile cerrahi müdahale yapılır.

Dupytren kontrakörü hangi cerrahi yöntem en başarılıdır?

Doktorun tecrübesi, hastanın fiziki durumu ve uygulanacak yönteme göre değişkenlik göstermektedir. Başarı faktörünü belirgin bir şekilde etkileyen nokta; müdahalenin mümkün olduğu kadar erken yapılabilmesidir. Zamanında veya gecikmiş oyapılan müdahaleler, parmakların hareket alanını sınırlar.

Onlıne Konsültasyon

Sizi daha iyi bilgilendirebilmemiz için resim ve bilgilerinizi bize gönderin.

Onlıne Konsültasyon Formu

Doktora Sorun?

Saç Ekimi ve Estetik ile ilgili merak ettiklerinizi uzmanlarımız cevaplıyor.

Doktora Sor Formu

Biz Sizi Arayalım

Bize telefon numaranızı bırakın.
Uzmanlarımız sizi arayıp bilgilendirsin.

Biz Sizi Arayalım Formu

Online Bilgi Al

Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Hakkındaki Sorularınızı Yanıtlıyoruz...
English | Arabic | Italiano| Español| Deutsch