Horlama ve Uyku Apnesi

Obstrüktif uyku apnesi

Halk arasında aşırı horlama olarak bilinen obstrüktif uyku apnesi (OUA), uyku sırasında nefes alma işlevin bir süre için durması ve bu sırada vücudun solunum için normalden fazla çaba göstermesidir. Obstrüktif uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerde solunum yolunda hava akımının aksamasına hatta durmasına neden olan tıkanıklığın boğazda olduğu bilinmektedir.

Obstrüktif uyku apnesi kimlerde olabilir?

Hasta profili genellikle aşırı kilolu, orta yaşta ve horlayan erkeklerdir. Hastanın kendisi uyku sırasında oluşan duraksamaların pek farkında olmaz ve yanındaki yatan kişi fark eder.

Obstrüktif uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Sorunun belirtileri gündüz saatlerinde uyuklama, sabahları baş ağrısı, yüksek tansiyon sorunu, bazen kişilik değişiklikleri ve kimilerinde kalp ritminde değişiklik olarak sıralanabilir.

Obstrüktif uyku apnesi hastalık olarak sayılır mı?

Aslında ciddi bir hastalık durumudur. Trafik kazaların sebepleri arasında önemli bir oranında sürücülerde uyku apnesi bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu profildeki hastalarda kalp yetmezliği, felç olasılığının da yüksek olduğu düşünülmektedir

Obstrüktif uyku apnesi nasıl teşhis edilir?

OUA teşhisi, bir uyku çalışması ile ortaya koyulur. Tedavi planı ise kişiye özel olarak, uyku çalışması sonuçları toplanarak ve muayene bulgularına göre düzenlenir.

Obstrüktif uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

OUA teşhisi konulduktan sonra dört temel tedavi seçeneği vardır:

  1. Uyku apnesini artıran faktörlerin (alkol, sakinleştirici ilaç kullanımı gibi) belirlenmesi ve önlenmesiyle birlikte kilo verme;
  2. İlaç tedavisi;
  3. CPAP ve BiPAP adı verilen, uyku sırasında ağız veya burun üzerine yerleştirilen cihazların kullanılması;
  4. Cerrahi tedavi: Ağız içinde yumuşak damak ve küçük dilin fazla uzun ve sarkık olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarkması ile beraber her nefes alıp verişte için bir valv gibi horlamaya neden olur. Sorunu ortadan kaldırmak için ve etkisi uzun süreli olan, komplikasyon oranı düşük olan, modifiye uvulopalatofaringoplasti(MUPPP) ameliyatı yapılmaktadır. Bu yöntem bilinen klasik ameliyat ve uygulanan lazer cerrahisine göre çok daha efektif olup, damaktaki uzunluğun ve sarkıklığın giderilmesi için plastik cerrahi temel prensiplerinden yararlanılan bir ameliyattır.
TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!