Kulak Estetiği

Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen otoplasti ameliyatı, en çok kulak büyüklüğünü küçültme ya da rahatsızlık veren kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Yapılan müdahale ile hasta bu durumdan sonsuza dek kurtulur ve psikolojik açıdan rahatlama sağlar.

Kepçe kulak emaliyatı için en uygun yaş nedir?

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir.

Kepçe kulak ameliyatı ileri yaşlarda yapılabilir mi?

Ancak kepçe kulak ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Kepçe kulak vakası erkeklerde neden daha sık rastlanır?

Kepçe kulak ameliyatına erkeklerin daha yoğun talep gösterdiği doğrudur. Bunu sebebi çok basit açılanabilir: aynı durumdaki kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebiliyor, erkeklerin ise çoğunlukta böyle bir imkanları bulunmamakta.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleşir?
Bu ameliyat kulak arkasından yapılan bir minik bir kesi ile kulak kepçesine ait kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin başının arka kısmına doğru kıvrımını sağlamak için doktor uygun gördüğü yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunu inceltir. Yeniden yapılan kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur.

Ameliyat sonrası herhangi iz kalır mı?

Hayır, kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından gerçekleştiği için dış kısımdan herhangi bir ameliyat izi görünmez.

Ameliyat ne kadar sürer?

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık 1 saat kadar sürebilir ve hasta aynı gün taburcu edilir.

Ne tür anestezi uygulanır?

Kepçe kulak ameliyatına lokal anestezi uygulanarak yapılır.

Kepçe kulak ameliyat sonrası süreç nedir?

Ameliyat sonunda her iki kulak üzerine sıkı sarılmış sargı ile baskı uygulanır. Ertesi gün pansuman için doktor ile görüşülür. Ameliyat sonrası 3-5 gün kulakta kızarıklık ve hafif bir şişlik oluşabilir, ancak önemsenecek bir durum değildir.  Ameliyat sonrası ilk gün ağrı duyulabilir, doktor ağrı kesici önerebilir. Birkaç gün sonunda sargılar çıkarıldıktan sonra takip eden 1-2 gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı kullanılması doktor tarafından önerilebilir.

TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!