Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, lazer ışınını uygun olan dalga boylarında kullanarak, cilde zarar vermeden vücudun istenmeyen bölgesinde kılı köklerine ulaşıp kalıcı bir yöntem ile yok etmektir.

Lazer epilasyon tedavisi nasıl çalışır?

Epilasyonun ana noktası kıl yapısındaki melanin pigmentedir. Basit bir dil ile anlatılacak olursa; lazer ışını kıl gövdesinden köke işleyerek ısıtıp kalıcı bir tahrip sağlamak.

Tek bir uygulama yeterli midir?

Lazer epilasyon tedavisi maalesef ki yapılan tek bir uygulama sonunda yeterli olmuyor. Vücut tüyleri da yaşam döngüsünü doldurduktan sonra ölür ve yeni bir kıl çıkar. Bu sebepten dolayı yoğunluk derecesine göre bir seanstan fazla uygulama gerekebilir.

Lazer epilasyon tedavisi kaç seans uygulanması gerekir?

Seansların sayısı birçok etkene bağlıdır; kişinin tüy yoğunluğu, cildin rengi ve tipine bağlı olarak gerekli seans sayısı belirlenir. Başarılı bir etki yaratabilmek için tüy yapısında bulunan melalinin yoğun olması faydalıdır. Açık renk tende bulunan koyu renk tüyler en başarılı sonuca götürüyor. Tüylerin rengi açıldıkça seans sayısı artar.

Lazer epilasyon tedavisi hangi sıklıkta yapılması uygundur?

Vücut tüylerin de gelişme ve dökülme döngüsüne sahiptir. Tüylere büyüme evresinde lazer epilasyon tedavisi uygulandığında tam çözüme ulaşarak tüy adeta tütsülenerek kalıcı bir şekilde yok edilir. Bu dönemleri daha rahat denk getirilebilmek için seans aralığı 1-2 ay olması tercih edilir.

Lazer epilasyon tedavisine ne zaman başlanmalı?

Her vücut yapısına göre tüyler farklı yoğunluk ve koyuluk gösterir. Bu sebepten dolayı seans sayısı da 3 ile 10 seans arasında farklılık gösterir. Tüyler, 0,5 cm uzunluğuna ulaştıktan sonra lazer epilasyon tedavisine hemen başlanabilir.

Lazer epilasyon tedavisi için kim uygun bir aday?

Bu uygulamayı 16 yaşından büyük olan ve tüy yapısı uygun olan herkes yaptırabilir. Tüyler ve ten rengi arasındaki fark ne kadar fazla ise ve aşırı ışığa duyarlılığı olmayan herkes uygun bir adaydır.

Lazer epilasyon tedavisi uygulandığında nelerden kaçınılmalı?

Epilasyon işlemine başlandıktan sonra kıl köklerini zayıflatacağı için cımbızla ya da benzeri başka aletler ile alınmaması gerekir. Ayrıca güneş banyosu ya da solaryum kullanılıyorsa, lazer epilasyon tedavi öncesi veya sonrası 48-72 saat güneş ışınların aruz kalınmamasına özen gösterilmeli.

Lazer epilasyon tedavisinde neden soğutucu başlık kullanılır?

Tüylerin yok edilmesinde kıl köklerin ısıtılarak yok edilmesi hedeflenir. Bu uygulama sırasında ışının yarattığı yüksek derecede ısı vardır, hatta doğru ayarlanmadığında cildi yakma durumu da söz konusudur. Lazer epilasyon tedavisi uygulayan kişinin bu ısıyı mümkün olduğu kadar az hissetmesi ve cilde zararı azaltmak  için soğutucu başlıklar kullanılır.

Lazer epilasyon tedavisi hangi bölgeler için uygundur?

Uygulama önceleri bayanlar tarafından yoğun ilgi görürken, günümüzde erkekler de bu uygulamadan faydalanmaktadır. Erkekler özellikle elmacık kemik üstü, iki kaş arası, omuz bölgesi, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde rahatsızlık yaratan bölgeler için uygulamayı tercih ediyor. Lazer epilasyon tedavisi tüy sayı ve yoğunluğunu düşürdüğü için gerekli her bölgede kullanılır

Lazer epilasyon uygulama sırasında ağrı hissedilir mi?

Uygulama sırasında yüksek derecede ışın kullanıldığı için hafif bir yanma hissi duyulabilir. Ancak bu ağrı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca oluşabilecek ısıya karşılık soğutucu başlıklar ağrıyı büyük nebzede azaltmaktadır.

Lazer epilasyon tedavisi güvenli midir?

Evet, bu uygulama güvenli bir uygulama. Lazer’in ürettiği ışık kaynağı kullanılıyor. Doğru ve tecrübeli bir uzman tarafından yapılan uygulama vücutta herhangi bir atık bırakmaz ve kansorojen etkisi de bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon tedavisinin diğer epilasyon yöntemlerine üstünlüğü var mıdır?
Zaman içerisinde diğer yöntemlere bir üstünlük sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı lazer epilasyon tedavi kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Lazer epilasyon tedavisinde sonuçlar kalıcı mıdır?
Evet, uygulama sayesinde kalıcı bir çözüm olarak bilinmekte. Kökleri tahrip edilmiş olan tüyler bir daha çıkmamaktadır. Lazer epilasyon tedavisi FDA (Food and Drug Administration) tarafından da onaylanmış bir uygulamadır.

TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!