Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı

Yerçekimi, gebelik ve emzirme gibi durumlar sonucunda kadınların göğüs şekilleri bozulabilir. Özellikle doğumdan sonra emzirme dönemi durduktan sonra meme hacmi küçülür. Bazı kadınlarda meme derisi kendini toplayamayıp aşağı doğru sarkma yapar. Fazla miktarlarda kilo vermiş olan bayanlarda da meme dokusu küçülebilir. Bu tarz sorunlar meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Bu tarz ameliyatlarda hastanın kendi dokusu kullanılır. Kısaca, bollaşan ve fazla olan deri çıkarılır, bu sırada meme dokusuna dokunulmaz. Fazla derinin çıkarılma işlemi belli bir kalıba göre yapılmaktadır.

Daha öncesinden doktorunuz önerdiyse bu ameliyat meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatı ile kombine edilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi neler yapılmalı?

Hasta eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, doktorunuz kullanımını 10 gün öncesinden kesmenizi isteyebilir, ameliyat öncesi vücudunuzun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamasına özen gösterilmeli. 40 yaş üzeri kadınlar, özelikle ailede meme kanseri olan hastalar ameliyat öncesi mamografi çektirmesi tavsiye edilir.

Meme dikleştirme ameliyatı için anestezi uygulanır mı?

Hastanın ayrı bir tercihi olmadığı sürece lokal anestezi altında hafif bir sedasyon ile uygulama yapılır. Her anestezi şeklinde hasta ameliyat sürecini hatırlamaz ve ağrı duymaz.

Ameliyat ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı farklı komplikasyonlar olmadığı sürece 1-1,5 saat içerisinde tamamlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Ameliyat sonrası hasta tercih ederse bir gece hastanede kalabilir, ancak genellikle buna gerek olmuyor.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne zaman normal yaşama geri dönülebilir?

Hastalara mümkün ise 4-5 gün izin almaları tavsiye edilir, ameliyattan birkaç gün sonra dik oturarak/durarak gereken işlemler de yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyat sonrası göğüslerde his kaybı yaşanır mı?

Ameliyat sonrası göğüslerde hissizlik yaşanması görülebiliyor. Meme başlarında aşırı hassasiyet olabileceği gibi uyuşukluk hissi de oluşabilir. Kesilerin yapıldığı bölgelerde de sınırlı his kaybı görülebilir, ancak bu semptonlar zaman içeresinde iyileşir.

Aşırı sarkık göğüsler dikleştirilir mi?

Göğüsler sarkma hacmine göre derecelendirilir. Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 cm’den daha aşağıda ise, buna 3. derece sarkma denilmektedir. Bu tarz durumlarda ters-T denilen skar (yara izi) oluşmaktadır. Skar izi diğer ameliyat türlerine göre daha belirgin olmasına rağmen memenin şekli tam bir koni ve yuvarlak olma özelliğini taşır.

Psödoptoz meme sarkması giderilebilir mi?

Bu tarz sarkmalar, meme başların koyu deri ile beraber meme alt çizgisine normalinden daha yakın olduğu durumlarda sarkık görünmesidir. Bu sorunların giderilmesi için ya küçük ölçüde protez kullanılır ya da da meme ucu koyu deri ile beraber olması gereken üst noktaya kaydırılır.

Meme dikleştirme ameliyat sonrası iz kalır mı?

Ameliyat bitiminde meme başı koyu deri etrafında, önden aşağı doğru uzanan dikey bir skar (yara izi) ve meme altında yatay bir çizgi şeklinde iz kalır. Bu skar ters duran T şeklindedir.  Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bu çizgi öncelikle renkte olur. Yaklaşık altı aylık bir süre sonunda skar soluklaşır ve belirginliği azalır. Nadiren de olsa skar düzeltmesi için doktorunuz bir ameliyat daha uygun görebilir.

Meme dikleştirme ameliyat sonrası nelere dikkat edilmesi gerekir?

Ameliyat sonrası hasta taburcu olduktan sonra ilk günlerini evde dinlenerek geçirmesi tavsiye edilir. İlk 1-2 gün ağrılar daha yoğun olabilir, doktorun önereceği ağrı kesicileri kullanılabilir.

Pansuman sonrası hasta doktorun önereceği sütyen kullanılmaya başlanır. Sütyenin balensiz, tüm göğsü kaplayabilecek yumuşak penye kumaş olmasına tavsiye edilir.

Meme dikleştirme ameliyat sonrası hamile kalınabilir mi?

Uygulanan ameliyat tekniği ile süt kanallarının kesilmesi gerektirmediğinden hastanın ileride doğum yapması halinde süt verme durumunda bir sorun olmaz.

TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!