Saç Ekimi

Saç dökülmeleri daha çok erkekleri etkileyen bir sorun olarak bilinse de günümüzde cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın pek çok kişiyi etkilemektedir. Saç dökülme sorunlarının başında genetik faktörler etkili olsa da çevresel faktörler ve stres gibi sorunlar da başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Kadınlarda da hamilelik sonrası yaşanan metabolik değişimler saç dökülmesine etki etmektedir. Kellik ve saç dökülme sorunları günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte eskisi gibi korkulacak bir durum değildir. Yeni çıkan teknolojilerle yapılan saç ekimi sayesinde bu sorun rahatlıkla ortadan kalkmaktadır.

Saç ekimi, kişilerde saçların yoğun bölgelerden alınarak seyrek olan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Greft nakli olarak da adlandırılmaktadır. Greft, saçsız olan bölgeye nakledilmek için çıkarılan saç kökünün adıdır. Bir greft yaklaşık olarak 1 ile 5 saç kökünü temsil eder. Kişinin saç yapısına göre saç ekim sonucu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Olumlu sonuç alınması ve saç dökülmesinin tekrar yaşanması istenmiyorsa ekim işleminin uzman bir ekip tarafından yaptırılması önerilmektedir.

Peki saç dökülmesine etken sebepler nelerdir ve saç ekimi kimlere uygulanır ?

Genetik faktörler, stres, sıkıntı ve dengesiz beslenme gibi sebeplerin yanı sıra kimyasal madde içeren saç boyları ve saç bakım ürünlerinin sıkça kullanılması saç dökülmesine sebep olabilecek faktörler başında gelir.

Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi görülen herkese yapılabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik bozukluk olan kişilerde erkeklik hormonuna bağlı olarak görülmektedir. Saçları üreten hücreler zamanla ölmektedirler. Böylece saç,ilk olarak güçsüzleşir,daha sonra büyümemeye başlar ve son evrede dökülür. Bu sorunu yaşayan kişilere saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi türüdür.

TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!