Volkmann Kontraktürü

Bu hastalık adını 1872 senesinde hastalığı tanımlayan doktor Volkmann tarafından almıştır. Diğer deyiş ile de “iskemik miyozitis” ya da “iskemik kas atrofisi” olarak da adlandırılır. Çok güçlü bir vazokonstriksiyon sonucu bütün damarları aslında etkileyen sonuç doğrultusunda Volkmann kontraktürü belirlenir. Daha basit açıklama olarak; sempatik sinirlerin reflekslerini tümüyle bozan hastalıktır.

Volkmann kontraktörün başlıca sebebi nedir?

Evde oluşan minik ev kazaları sonucu yapılan basit bandajlar bile bazen başlangıç sebebi olabiliyor. Sıkı sarılmış olan bandajlar damarların trombozla tıkanmasına sebep olabiliyor ve kaslar arasındaki kanamalar bu refleksin başlamasına etken olabiliyor.

Volkmann kontraktörüne başka neler sebep olabilir?

Kontraktördeki iskemi kaslar da bazı nekrozlara sebep olabiliyor, nekroz alanları sonradan fibröz doku ile kaplanıyor. Kas boylarındaki kısalmalar ve hareket kısıtlığı yine aynı rahatsızlıkları oluşturur.

Volkmann kontraktürü belirtileri nelerdir?

Hastalık belirtilerin içersinde en çok rastlanan hastaların şiddetli ağrıdan şikayet etmesidir. Bilekten nabız alınmaya çalışılır ama tepki alınamaz. Oluşan kan dolaşım bozukluğundan dolayı travmanın yarattığı şok etki ile kaslar bazen görev yapamaz duruma gelir, parmaklar avuç içine doğru bükülür. Kaslar uzayıp kısalma kabiliyetini yitirdikleri için aşırı derecede serttirler.

Volkmann kontraktürü belirtisi görüldüğünde ilk müdahale ne yapmalı?

Eğer kaslar kasılmış ve sert duruma gelmiş ise, parmaklar bu durumdan sonra düzgün şekle getirilmek istenirse, bilek bükük bir durumda durmalıdır. Ön kol kısmı aşağı bakacak şekilde ve el bükük olarak hasta tarafından tutulabilir. İlk belirtiler içinde atar damar atışların zayıflamış ya da kaybolmuş olmasıdır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında muhakkak bir doktora danışmalı. Doktor spazm çözen ilaçlar tavsiye edebilir.

Volkmann kontraktürü tedavisinde doktor ne gibi bir işlem yapar?

Kontraktürün yaşandığı durumda bir an önce doktora gidilmesi tavsiye edilir. Koruyucu tedavi olarak her kırık, çıkık ve yaralanmadan sonra olduğu gibi çevredeki yumuşak dokulara zarar vermeden kırık ve çıkık uçlar karşı karşıya doktor tarafından getirilir, dikilir ve kol sıkmayan bir alçı ya da sargıyla sarılır.

Volkmann kontraktürü ileri aşamaya gelince ne gibi müdahale yapılır?

Yapılan her türlü tedaviye karşı cevap alınamaz ise, yırtılmış, trombozla tıkanmış ve spazm durumuna geçmiş olan atar damarlar kesilerek doktor tarafından çıkarılır. Gerek görülürse sempatik sinirler de çıkarılabilir. Tüm işlemler sonunda tedaviye destek olması açısından fizik tedavi yöntemleri ile o bölge tekrar güçlendirilir.

TOP
Whatsapp Hattı
Canlı Destek
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!